Aktywne przestrzenie pracy
Praca wypełnia większość naszego dnia. Pracujemy z biura, z domu, w trybie hybrydowym. Miejsc jej wykonywania przybywa. Każde z nich jest mniej lub bardziej komfortowe,
co odbija się na naszym ciele i zdrowiu. Nie trzeba jednak wielu środków, by miejsce pracy zamienić w przestrzeń nam przyjazną.
Aktywna przestrzeń to zdrowie
Nasz organizm dla zachowania zdrowia i odczuwania komfortu potrzebuje ruchu i zmian pozycji. Dotyczy to stanowisk biurowych, a także home office czy zdalnej szkoły. Do tego, by stworzyć aktywną przestrzeń pracy lub nauki nie potrzeba wielu środków. Podstawa to siedzisko. Siedzenie nie musi oznaczać bezruchu, który powoduje napięcia i sztywności mięśni, złe krążenie krwi, zaburza metabolizm i grozi uszkodzeniem kręgosłupa i stawów. Żeby tego uniknąć należy sięgnąć po meble, które zachęcą, a nawet wymuszą na nas zmiany pozycji, czyli ruch.
Tego rodzaju rozwiązaniem jest aktywny stołek Banffy, który dla Noti zaprojektowały Yuliya Neronskaya i Klaudia Janikowska. Model ma minimalistyczne wzornictwo. Siedzisko i podstawa są identyczne, składają się z obręczy na nodze odchylającej się w każdym kierunku. Brak oparcia i zmiany kąta siedzenia sprawiają, że wszystkie stawy ciała, a w szczególności te kręgosłupa pozostają w stałym ruchu. Tym samym, aktywny stołek Banffy wpływa na poprawę krążenia. Jednocześnie klatka piersiowa i biodra pozostają otwarte, dzięki czemu lepiej oddychamy. W konsekwencji, ciało jest lepiej dotlenione, odżywione i rozluźnione. Brak napięć mięśniowych, bolesnych przykurczów i bólu, to również lepsze samopoczucie.
Sprytne patenty
Praca w ruchu to nie tylko aktywny stołek. Warto razem z laptopem trochę „powędrować” po przestrzeni pracy i popracować w zmiennych pozycjach: siedzącej na krześle, stojącej w trakcie rozmów, czy regeneracyjnej na kanapie. Ale o tym najlepiej opowiedzą eksperci współpracujący z Noti, którzy w warszawskim showroomie marki przeprowadzają szkolenia i warsztaty o tym jak pracować w sposób zdrowy dla naszego ciała i dobry dla samopoczucia. www.noti.pl
Porady ekspertów NOTI
Hubert Stablewski (sportowiec, trener personalny, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i założyciel firmy HSR.life ) – 5 patentów na dobre stanowisko pracy:
1. Stanowisko powinno umożliwiać przyjmowanie zróżnicowanych pozycji:
a. mniej obciążających ciało (pasywnych)
b. bardziej stymulujących (aktywnych)
2. Wykorzystuj różne pozycje do pracy:
a. 50% czasu pozycja niska: różnorodna siedząca
b. 50% czasu pozycja wysoka: półstojąca, stojąca, w ruchu
3. Regularnie, co 15 minut, zmieniaj pozycje w obszarze wszystkich segmentów ciała (głowa, barki, ręce, klatka piersiowa, tułów, miednica, kolana i stopy)
4. Swobodnie przyjmuj otwartą i zrównoważoną postawę oraz tę bardziej zamkniętą
5. Co 20-50 min. wykonuj ćwiczenia mobilizujące, wzmacniające i rozciągające, np.: stawanie na palcach, przysiady, wznosy ramion w górę, krążenia ramion, swobodne przeciąganie się i inne, które podpowiada Ci organizm.
Basia Smirnow-Kurp (fizjoterapeutka i trenerka. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego) -5 prostych ćwiczeń, przerywników pracy.
1. Głowa. Złap lewą ręką z prawej strony głowy, wykonaj wdech i z wydechem powoli pochylaj głowę do ramienia. Wytrzymaj w skrajnej pozycji ok. 15-20 sec. Zmień ręce i kontynuuj rozciąganie w drugą stronę. Ćwiczenie powtórz co najmniej pięć razy w każdą stronę.
2. Szyja. Usiądź prosto, ręce spleć za głową, wyprostuj plecy, oddal łokcie od siebie, weź wdech i dociśnij głowę do dłoni, aż poczujesz napięcie w karku, z wydechem zbliż brodę do klatki piersiowej, zaokrąglij plecy i złącz łokcie. Ćwiczenie powtarzaj od pięciu do dziesięciu razy.
3. Nadgarstki. Wyprostuj rękę przed sobą, z wyprostowanym łokciem i dłonią skierowaną do góry. Drugą ręką delikatnie pociągnij dolną połowę palców, tak aby – bez zginania ręki w łokciu – pociągnąć nadgarstek w dół. Poczujesz umiarkowany dyskomfort, ale nie powinieneś odczuwać bólu. Jeśli odczuwasz ból, wykonujesz ćwiczenie zbyt intensywnie – złagodź nieco pociągnięcie w dół. Przytrzymaj rękę w tej pozycji przez co najmniej 30 sekund, a następnie powtórz ćwiczenie na drugim nadgarstku.
4. Nogi. Usiądź na krześle w małym rozkroku. Prawą nogę wyprostuj i oprzyj piętą o podłogę, lewą ugnij w kolanie i odchyl w bok. Oprzyj ręce o prawe udo. Lekko pochyl się ku prawej nodze: plecy proste, pracuje tylko miednica. Powinieneś odczuwać delikatne rozciąganie wewnętrznej części prawej nogi. Zrób zmianę.
5. Pośladki. Połóż nogę na nogę tak, aby goleń jednej nogi był na kolanie drugiej nogi. Wyprostuj się siedząc i jednocześnie wykonaj głęboki wdech. Z wydechem powoli wykonuj skłon aż do skrajnej pozycji. Ćwiczenie powtórz pięć razy dla każdej nogi.