Blisko czterdzieścioro reportażystów z ogólnopolskich i regionalnych redakcji zwiedziło pracujące na rzece Raduni elektrownie wodne, należące do ENERGI Zakładu Elektrowni Wodnych. Elektrownie będzie można odwiedzać podczas IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Okazją do odwiedzin była doroczna sesja Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu, tym razem poświęcona zagadnieniom związanymi z infrastrukturą wodną Pomorza, gospodarką morską oraz energetyką wodną.
Reportażyści poznali najważniejsze problemy energetyki wodnej oraz - przede wszystkim - jej niezaprzeczalne zalety. Obok wytwarzania czystej energii - bez produkcji dwutlenku węgla, elektrownie wodne przyczyniają się do regulacji stosunków wodnych czy ochrony przeciwpowodziowej.
Dziennikarze zachwycali się także architektonicznym i inżynierskim pięknem nadraduńskich elektrowni, które służą regionowi blisko sto lat. Szczególne zainteresowanie budziły turbiny np. z 1910 r., odrestaurowane i ciągle wytwarzające energię. Wiele pochwał wygłoszono także pod adresem wystawy dokumentującej historię pracy Raduni, znajdującej się w elektrowni w Rutkach.
Najpiękniejsze elektrownie Raduni będzie można odwiedzić w ramach programu "Fascynujący świat elektrowni wodnych" przygotowanego przez ENERGĘ Zakład Elektrowni Wodnych z okazji IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki w dniach 26-28 maja. O szczegółach poinformujemy na stronach www.energa.pl oraz www.festiwal.gda.pl.
***
Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu zrzesza elitę polskich reportażystów mediów drukowanych, telewizji oraz radia. Jest członkiem Konferencji Mediów Polskich, a jego przedstawiciel zasiada w Radzie Etyki Mediów.
ENERGA Zakład Elektrowni Wodnych sp. z o.o. to spółka zależna Koncernu Energetycznego ENERGA SA powołana w 2003 r. Grupuje 13 elektrowni wodnych: 9 na rzece Raduni i 4 na Wierzycy, wytwarzając energię elektryczną o łącznej mocy 40 GWh. Spółka została wyróżniona za wybitne dokonania gospodarcze i ekologiczne osiągnięte we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska. Podstawową dziedziną działalności ENERGA ZEW jest wytwarzanie i przetwarzanie energii elektrycznej w sposób tradycyjny, przy zastosowaniu turbin wodnych. Ponadto wśród zadań spółki znajdują się przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska wodnego (np. unieszkodliwianie zanieczyszczeń) oraz działania przeciwpowodziowe.