W czwartek 11 sierpnia powołano Obywatelski Komitet Projektu Ustawy o zmianie Ustawy o imprezach masowych. Powstanie komitetu jest kolejnym etapem akcji obywatelskiej „Kibice za bezpieczeństwem” organizowanej przez Fundację Republikańską i Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców.
Pełnomocnikiem Komitetu został dr Krzysztof Wąsowski, a zastępcą pełnomocnika prezes Fundacji Republikańskiej Przemysław Wipler. W skład komitetu weszli przedstawiciele Fundacji Republikańskiej oraz Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców. Wraz z zawiadomieniem o utworzeniu komitetu Marszałkowi Sejmu przekazano wykaz przeszło 1200 podpisów obywateli popierających projekt. Po otrzymaniu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia organizatorzy będą mieli 3 miesiące na zebranie 100 000 podpisów pod projektem.
Opracowany przez ekspertów Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej projekt pozwoli na wprowadzenie m.in. następujących rozwiązań:
doprecyzowanie przesłanek, które musi spełniać decyzja wojewody o zakazie przeprowadzenia imprezy masowej i skrócenie terminów w których rozpatrywane są odwołania od tej decyzji,
eliminacja z polskiego systemu prawnego niekonstytucyjnej instytucji „zakazu klubowego”,
prowadzenie możliwości skrócenia okresu obowiązywania zakazu stadionowego po upływie 1/3 jego obowiązywania dla osób podejmujących się prac społecznych i działań reedukacyjnych prowadzonych przez wskazane i nadzorowane przez samorząd terytorialny organizacje społeczne,
wprowadzenie obowiązku posiadania karty kibica, jako dokumentu uprawniającego do udziału w imprezie masowej,
wprowadzenie konsekwentnego całkowitego zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na terenie obiektu, na którym odbywa się impreza masowa,
umożliwienie prowadzenia dopingu z użyciem materiałów pirotechnicznych w modelu duńskim (stowarzyszenie kibiców odpowiedzialne za doping wnosi kaucje, która przepada na pokrycie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych).
Proponowane zmiany zwiększają bezpieczeństwo imprez masowych przy jednoczesnym doprecyzowaniu zasad prowadzenia kulturalnego i efektownego dopingu oraz przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Pełna treść projektu Ustawy dostępna jest na stronie www.kibicezabezpieczenstwem.pl.
Organizatorzy mają na celu zebranie w trakcie 3 miesięcy większej liczby podpisów niż wymagane ustawowo 100 tysięcy. Oczekują, że do akcji włączą się kibice wszystkich polskich klubów, by pokazać, że nie są – jak próbują pokazywać rządzący – „bandytami stadionowymi”, ale dbającymi o dobro wspólne obywatelami gotowymi korzystać ze środków prawnych w celu jego realizacji.
Akcja „Kibice za bezpieczeństwem” jest promowana w Internecie poprzez dedykowany serwis internetowy www.kibicezabezpieczenstwem.pl oraz portale społecznościowe.
Dodatkowych informacji udzielają:
dr Krzysztof Wąsowski (Pełnomocnik Komitetu) - 662 115 800
Marcel Klinowski (Fundacja Republikańska) - 607 772 047
Wojciech Wiśniewski (OZSK) – 660 407 333
e-mail: [email protected]