Wiadomości branżowe

Międzynarodowe Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – GAMBIT 2006

W dniach 17-19 maja br. na Politechnice Gdańskiej odbywać się będzie Międzynarodowe Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - GAMBIT 2006, zorganizowane przez Katedrę Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej. Seminarium rozpocznie się 17 maja o godzinie 10.00 w Auditorium Novum i  przebiegać będzie pod honorowym patronatem Pana Jerzego Polaczka, Ministra Transportu i Budownictwa, Przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.Podczas Międzynarodowych Seminariów, które organizowane są co dwa lata począwszy od 1996 roku, polscy i zagraniczni specjaliści przedstawiają swoje osiągnięcia oraz wyniki pracy nad poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tegoroczne Seminarium GAMBIT 2006 będzie poświęcone zagadnieniom spójności Krajowego Programu GAMBIT 2005 ze strategią poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Unii Europejskiej, zawartą w III Programie BRD UE. Uczestnicy Seminarium omawiać będą programowanie działań bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania inżynierskie i sektorowe w zakresie edukacji, promocji i nadzoru bezpieczeństwa. Ważnym punktem programu będą także badania naukowe i ocena

W dniach 17-19 maja br. na Politechnice Gdańskiej odbywać się będzie Międzynarodowe Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - GAMBIT 2006, zorganizowane przez Katedrę Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej. Seminarium rozpocznie się 17 maja o godzinie 10.00 w Auditorium Novum i  przebiegać będzie pod honorowym patronatem Pana Jerzego Polaczka, Ministra Transportu i Budownictwa, Przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Podczas Międzynarodowych Seminariów, które organizowane są co dwa lata począwszy od 1996 roku, polscy i zagraniczni specjaliści przedstawiają swoje osiągnięcia oraz wyniki pracy nad poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tegoroczne Seminarium GAMBIT 2006 będzie poświęcone zagadnieniom spójności Krajowego Programu GAMBIT 2005 ze strategią poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Unii Europejskiej, zawartą w III Programie BRD UE.

Uczestnicy Seminarium omawiać będą programowanie działań bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania inżynierskie i sektorowe w zakresie edukacji, promocji i nadzoru bezpieczeństwa. Ważnym punktem programu będą także badania naukowe i ocena efektywności prowadzonych działań oraz współpraca krajowa i międzynarodowa. Oprócz prezentacji i referatów ściśle dotyczących wdrażania założeń GAMBITu, program seminarium przewiduje specjalnie zaaranżowane zintegrowane działania ratownicze. Na placu przed Gmachem Głównym PG 18 maja o godz. 13.00 odbędzie się efektowny pokaz ratowniczy.  Podczas pokazu do osoby rannej,  uwięzionej we wraku pojazdu, przyjedzie Policja i Straż Pożarna, która będzie wydobywać poszkodowanego z pojazdu, a następnie do akcji włączy się Pogotowie Ratunkowe.

Wśród ok. 140 uczestników Seminarium znajdą się reprezentanci Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu oraz krajowych i zagranicznych ośrodków zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Udział w Seminarium weźmie także Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a jej przedstawiciele poinformują uczestników o działaniach prowadzonych na rzecz kształcenia ratowników. Działania te są ważnym elementem Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005.

Warto wspomnieć, że opracowany w Katedrze Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej program GAMBIT  to długofalowa i wieloaspektowa strategia, której celem jest zminimalizowanie liczby wypadków, a tym samym ich tragicznych skutków. Nie jest to prostym zadaniem, zwłaszcza ze względu na panujące w naszym społeczeństwie mity. Na początku lat 90. mówiono np. o wpływie dynamicznego rozwoju motoryzacji na gwałtowny wzrost liczby wypadków drogowych i ich ofiar. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Otóż, wzrostowi motoryzacji nie towarzyszyły działania prewencyjne: nie budowano wystarczającej ilości dróg dla ruchu tranzytowego ani nie modernizowano sieci drogowej. Edukacja nie uwzględniała rosnącego zagrożenia na drogach i proces kształcenia kierowców wymknął się spod kontroli.

A to już wiesz?  Najpopularniejsi w Sieci – Podsumowanie 2002

Najnowszy Program GAMBIT 2005 został przyjęty przez Radę Ministrów 19 kwietnia 2005 jako program dla Polski na lata 2007-2013. Głównym celem tego programu jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o 50% w stosunku do roku 2003, kiedy to na polskich drogach zginęło 5640 osób. Osiągniecie założenia będzie możliwe tylko przez stworzenie podstaw do prowadzenia skutecznych i długotrwałych działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, kształtowania bezpiecznych zachowań uczestników ruchu, ochronę pieszych, dzieci i rowerzystów, budowę i utrzymanie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a także poprzez niwelowanie ?ciężkości? wypadków. Koordynacja wymienionych działań organizacyjnych, szkoleniowych i inwestycyjnych z pewnością przyczyni się również do podniesienia efektywności ratownictwa na drogach.

GAMBIT realizowany jest od 12 lat. W 2001 roku Rada Ministrów przyjęła GAMBIT jako program dla Polski na lata 2011-2010. Efekty podjętych działań są zauważalne już dzisiaj ?  liczba śmiertelnych ofiar zmniejszyła się z 8 do 5,5 tysiąca rocznie.

 

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy