Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej znalazł się w gronie pięciu polskich uczelni, których dyplomy ukończenia studiów uznawane są w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Okręgu Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej. Jesteśmy dumni. Udało nam się wyprzedzić wiodące wydziały architektury w Polsce, m.in. na Politechnikach Warszawskiej i Krakowskiej, a także wydziały znakomitych uczelni europejskich, m.in. w Bratysławie, Bremie, Pessoi, Lizbonie, a nawet uczelnie francuskie uznawane za kolebkę światowej architektury.
– Fakt, że kwalifikacje absolwentów architektury i urbanistyki naszej uczelni uznawane są na świecie, stanowi niewątpliwe źródło satysfakcji dla mnie i dla całego zespołu, który czuwał nad wypełnieniem żmudnych, ale koniecznych procedur. To też najlepszy dowód na to, że kształcimy architektów na wysokim poziomie – mówi dr inż. arch. Agnieszka Błażko, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Architektury PG.
Uznawalność kwalifikacji, których poświadczeniem jest dyplom ukończenia studiów na kierunku architektura i urbanistyka, realizowanych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wydana została na podstawie zgodności obowiązującego programu studiów z dyrektywą 2005/36/EC. Dowodzi tego wpis do Oficjalnego Dziennika Unii Europejskiej. Co istotne, uznawalność kwalifikacji naszych absolwentów architektów jest bezterminowa.
Ale zacznijmy od początku....
Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej polscy architekci uzyskali automatyczną uznawalność kwalifikacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tę uznawalność regulowały przepisy dyrektywy 85/386/EWG, wydanej przez Radę UE. Aneks nr 6 do tejże dyrektywy zawiera dane dotyczące uznawalności kwalifikacji i programów studiów realizowanych na kierunku architektura i urbanistyka na polskich uczelniach. Znalazła się tam również informacja, że powyższe postanowienia wygasają wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2007/2008. Oznacza to, że od tej pory programy kształcenia realizowane zgodnie z przyjętą w Deklaracji Bolońskiej formułą dwustopniową – wymagają notyfikacji!
Natomiast na początku września 2005 roku wydana została kolejna dyrektywa – 2005/36/EC. Artykuł 21 tej dyrektywy oraz ustalenia Komisji Europejskiej ds. Kształcenia i Szkolenia w Dziedzinie Architektury z 5 czerwca 2008 roku, określają zakres i formę aplikacji do notyfikacji dotyczących nowych programów kształcenia, a następnie ich publikacji w Oficjalnym Dzienniku Unii Europejskiej (Official Journal of the EU).
– Warunkiem niezbędnym uznawalności kwalifikacji – poza zgodnością programów kształcenia z dyrektywą 2005/36/EC, czego dowodem jest notyfikacja a następnie publikacja w Oficjalnym Dzienniku Unii Europejskiej – jest również notyfikacja wymogów dodatkowych. W przypadku naszego kraju jest to zaświadczenie o członkostwie w okręgowej izbie architektów – opowiada dr inż. arch. Agnieszka Błażko, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Architektury PG.
Co międzynarodowa uznawalność dyplomów oznacza dla naszych studentów? Ukończenie studiów architektonicznych na PG umożliwia im swobodę pracy w państwach UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej. Świat stoi przed nimi otworem!