Na tle toczącej się debaty o przyszłości Europy członkowie Konwentu Europejskiego zaproponowali rozszerzenie jej na grunt szkolny, angażując zarówno uczniów jak i nauczycieli. Głównym zadaniem \"Dnia Wiosny w Europie\" ma być zwiększenie zaangażowania uczniów i nauczycieli w kształtowanie wizji przyszłej Europy. Koordynacją Dnia Wiosny w Europie zajmuje się European Schoolnet. W Polsce organizatorem Dnia Wiosny jest program Interkl@sa. Patronat nad Dniem Wiosny objął Parlament Europejski oraz polscy Delegaci do Europejskiego Konwentu Młodych.
21 marca w szkołach w całej Europie odbędą się debaty i dyskusje na temat przyszłości Unii Europejskiej, festyny, konkursy oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Warunkiem uczestnictwa szkoły w projekcie jest rejestracja na internetowych stronach http://futurum.eun.org. W ten sposób polskie szkoły uzyskają możliwość uczestnictwa w europejskich konkursach i wygrania ciekawych nagród. Każda szkoła, która przyśle sprawozdanie ze zorganizowanej przez siebie 21 marca 2003 roku imprezy (może to być dyskusja, spotkanie z ciekawymi gośćmi lub każda inna inicjatywa wg własnego pomysłu) lub wniesie istotny wkład do debaty, otrzyma specjalny certyfikat uczestnictwa. Na stronach portalu www.interklasa.pl prezentowane są aktualne informacje dotyczące Dnia Wiosny oraz artykuły ekspertów, a uczniowie za pośrednictwem forum dyskutują o przyszłym kształcie Europy.
Do projektu przyłączyło się już ponad 4600 szkół z całej Europy, z Polski zarejestrowało się już ponad 386 szkół. Liczby te rosną z każdym dniem!
21 marca do szkół w całej Europie „wrócą” politycy – członkowie Konwentu Europejskiego, Parlamentu Europejskiego i inne osoby publiczne poprowadzą w szkołach lekcje na temat Unii Europejskiej. Poniżej prezentujemy terminarz niektórych lekcji, które przeprowadzone zostaną w ramach obchodów Dnia Wiosny w Polsce - obchody zaczynają się już 20 marca:
20 marca 2003 w czwartek o godzinie 10.00 Lech Wałęsa poprowadzi lekcję w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni ul. Sambora 48 (przy szkole działa Lokalna Akademia Informatyczna w Gdyni oraz Punkt Informacji Europejskiej). Tematem wystąpienia będzie: \"Polska droga do Unii Europejskiej\" po czym planowana jest debata polityczna i dyskusja z młodzieżą.
21 marca o godzinie 11.00 senator RP Prof. Dr hab. Edmund Wittbrodt, Delegat Senatu RP do Europejskiego Konwentu, poprowadzi lekcję połączoną z debatą w LO w Rumii, ul. Starowiejska 4
21 marca o godzinie 10.00 senator RP Prof. Dr hab. Genowefa Grabowska, Zastępca Delegata Senatu RP do Europejskiego Konwentu poprowadzi lekcję europejską w LO im. M. Kopernika w Katowicach, ul. Sienkiewicza 74