Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów ludzie chętnie pracowaliby do 65. roku życia lub dłużej. Polska należy do wyjątków. U nas największa grupa respondentów chce iść na emeryturę w młodszym wieku.
Kiedy planujesz przejść na emeryturę? Na to pytanie zadawane w różnych stronach świata przez miesięcznik Reader’s Digest najczęściej padała odpowiedź: w wieku 65 lat lub później. Wcześniejsza emerytura wybierana była przez największe grupy respondentów tylko w nielicznych krajach. Rekord padł w Rumunii – tę opcję wskazało aż 84% ankietowanych. Ale i w Polsce uderzająco dużo, bo 62%.
To ciekawy wynik, zwłaszcza w kontekście toczących się dyskusji o podwyższeniu wieku emerytalnego.
– Można się zastanawiać, czy to wynik optymizmu czy pesymizmu Polaków, że największa ich grupa planuje emeryturę przez 65. rokiem życia. Czy myślą, że i tak gdy będą starsi nie znajdą pracy, czy też wierzą, że na emeryturze nareszcie będą żyć, jak marzyli – mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader’s Digest.
W globalnym badaniu przeprowadzonym przez Reader’s Digest to młodsi byli bardziej skłonni spodziewać się, że zapewnią sobie emeryturę przed 65. urodzinami. Na to wskazują wyniki sondażu w Kanadzie i Chinach, gdzie – podobnie jak w Rumunii i Polsce – największe grupy respondentów (Kanada: 56%, Chiny: 46%) deklarowały przejście na emeryturę przed ukończeniem 65 lat. Są jednak kraje, gdzie wielu ankietowanych w ogóle nie liczy na emeryturę. W Meksyku najczęściej padała odpowiedź „nigdy” – 49% wskazań. Podobnie w Indiach – 44% wskazań i na Filipinach – 42%.
– Miejmy nadzieję, że to nie tylko pesymizm i że część z nas po prostu woli zachować aktywność i pracować, wykorzystując swoje doświadczenie tak długo, jak na to pozwoli zdrowie, bo lubią swoją pracę – dodaje Anna Esden-Tempska.
W Polsce, jak wykazał sondaż Reader’s Digest, w ogóle nie planuje przejść na emeryturę wyjątkowo mała grupa osób. Odpowiedź „nigdy“ wybrało tylko 9% ankietowanych Polaków. Dla porównania: 32% Australijczyków, 24% Amerykanów, 23% Francuzów i aż 27% naszych sąsiadów Czechów.