Szczegółowa analiza 47 polskich klastrów, przeprowadzona przez międzynarodową agencję konsultingową Deloitte Business Consulting S.A. wykazała, że Pomorski Klaster ICT działający na Politechnice Gdańskiej jest jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem rozwoju klastrem w Polsce. Badanie zleciła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego wyniki można prześledzić w publikacji "Benchmarking klastrów w Polsce ? 2010?.
Założeniem badania zleconego przez PARP była prezentacja najlepszych praktyk stosowanych w klastrach, a nade wszystko dostarczenie klastrom informacji na temat możliwości doskonalenia własnego rozwoju. ?Benchmarking klastrów w Polsce ? 2010? opiera się na identyfikacji praktyk i procesów realizowanych w klastrach przedstawionych na tle działań wzorcowych, zwanych benchmarkiem.
? Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej jako administrator Pomorskiego Klastra ICT otrzymał raport szczegółowy. W jego podsumowaniu stwierdzono, że pomorski klaster jest nie tylko najlepszym reprezentantem sektora informatyczno-telekomunikacyjnego w kraju, ale też jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem rozwoju klastrem w Polsce ? informuje dr hab. inż. Marek Moszyński, prodziekan ds. współpracy i promocji na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.
To nie pierwszy sukces naszego klastra. W grudniu ubiegłego roku klaster uzyskał także status klastra kluczowego w województwie pomorskim.
Status klastra kluczowego to nie tylko prestiż, ale i przywileje. Firmy należące do takiego organizmu mają szanse na dodatkowe punkty, tzw. preferencje uzyskane podczas oceny projektów ubiegających się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w wybranych przez zarząd województwa pomorskiego działaniach. W ten sposób władze samorządowe postanowiły realizować Regionalny Program Wspierania Klastrów dla Województwa Pomorskiego na lata 2009?2015.
Warto też podkreślić, że formuła klastra badawczo-rozwojowego, dobrze znana na świecie w postaci sieci firm tej samej branży funkcjonujących w bliskim sąsiedztwie terytorialnym, umożliwia tworzenie wspólnej infrastruktury laboratoryjnej, promocję sprzedaży i pomoc przy wejściu na rynki światowe, a nawet prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.
Pomorski Klaster ICT jest otwarty na szeroko rozumianą współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi przedsiębiorstwami i instytucjami, jednak dopiero uczestnictwo w klastrze w charakterze pełnoprawnych członków daje możliwość wpływania na realizację jego bieżącej strategii oraz kierunki rozwoju.
Obecnie Pomorski Klaster ICT skupia 80 podmiotów, w tym 69 przedsiębiorstw, dając zatrudnienie dla ponad 13.000 osób. Klaster rozwija się w imponującym tempie, bowiem jeszcze pół roku temu działało w nim 55 jednostek, w tym 48 firm z Pomorza.
Inicjatorem Pomorskiego Klastra ICT jest prof. dr hab. inż. Michał Mrozowski, współtwórca Centrum Doskonałości WiComm. Działalność tego centrum zapoczątkowała utworzenie klastra i została uznana jako wzór dla innych inicjatyw klastrowych. Jako głównych twórców klastra trzeba wymienić dwóch innych pracowników Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej WETI dra inż. Łukasza Kulasa i dra inż. Krzysztofa Nykę, działających obecnie w Radzie Klastra.
? Powstanie klastra firm z branży ICT uważam za bardzo ważny krok w stronę zacieśniania współpracy przemysłu z nauką ? mówi dr hab. inż. Krzysztof Goczyła, prof. nadzw. PG, dziekan Wydziału ETI. ? A taka współpraca jest obecnie bardzo potrzebna obu stronom. Szczególną satysfakcję przynosi mi fakt, iż utworzenie kastra zainicjowali naukowcy z naszego wydziału.
Więcej informacji o Pomorskim Klastrze ICT znajdziesz na http://www.pomorski-klaster-ict.pl/
"Benchmarking klastrów w Polsce 2010? znajduje się pod adresem: http://www.pi.gov.pl/PARPFiles/file/PARP_tresci/Benchmarking_klastrow_w_Polsce_-_2010_v2_OSTAT_dobra_okladka.pdf )