Wiadomości branżowe

Projekty dla politechniki ? podyskutujmy o przestrzeni i formie. Już w piątek o godz. 12

Wiele interesujących projektów z ostatnich lat i nowe pomysły stały się pretekstem do zwołania dyskusji na temat kształtowania przestrzeni kampusu Politechniki Gdańskiej. Dziewięć z tych projektów składa się na wystawę, którą można oglądać do poniedziałku w holu przed aulą. W piątek 9 grudnia, o godz. 12 odbędzie się wernisaż wystawy, a 15 minut później w sali 300 – prezentacja pomysłów połączona z dyskusją. Udział w debacie zapowiedział JM Rektor, prof. Henryk Krawczyk.  Na spotkanie zapraszamy nie tylko społeczność akademicką, ale także mieszkańców Wrzeszcza, którym zależy na mądrym zagospodarowaniu miasta.Wywołanie tematu stanowi kolejną próbę sprowokowania refleksji na temat ukształtowania polityki rozwoju kampusu. Prezentację poprowadzi kierownik interdyscyplinarnego zespołu pracującego nad spójną, globalną wizją rozwoju terenu PG, prof. Lucyna Nyka.– Od czasu sformułowania w końcu 2009 roku strategii rozwoju przestrzennego kampusu Politechniki Gdańskiej studenci i pracownicy Wydziału Architektury podjęli wiele prac projektowych, których zadaniem

Wiele interesujących projektów z ostatnich lat i nowe pomysły stały się pretekstem do zwołania dyskusji na temat kształtowania przestrzeni kampusu Politechniki Gdańskiej. Dziewięć z tych projektów składa się na wystawę, którą można oglądać do poniedziałku w holu przed aulą. W piątek 9 grudnia, o godz. 12 odbędzie się wernisaż wystawy, a 15 minut później w sali 300 – prezentacja pomysłów połączona z dyskusją. Udział w debacie zapowiedział JM Rektor, prof. Henryk Krawczyk.  

Na spotkanie zapraszamy nie tylko społeczność akademicką, ale także mieszkańców Wrzeszcza, którym zależy na mądrym zagospodarowaniu miasta.

Wywołanie tematu stanowi kolejną próbę sprowokowania refleksji na temat ukształtowania polityki rozwoju kampusu. Prezentację poprowadzi kierownik interdyscyplinarnego zespołu pracującego nad spójną, globalną wizją rozwoju terenu PG, prof. Lucyna Nyka.

– Od czasu sformułowania w końcu 2009 roku strategii rozwoju przestrzennego kampusu Politechniki Gdańskiej studenci i pracownicy Wydziału Architektury podjęli wiele prac projektowych, których zadaniem było weryfikowanie przyjętych rozwiązań, dopełnienie wypracowanych strategii i formułowanie nowych – opowiada prof. Nyka.

Bardzo nas cieszy fakt, że stopniowo nasze wizje zamieniane są w realne przedsięwzięcia inwestycyjne. Ostatnio rozstrzygnięty konkurs na Centrum Nanotechnologii B, które powstanie przy ul. Siedlickiej, już formułowany był w oparciu o strategię rozwoju przestrzennego kampusu. Dlatego wśród prezentowanych studenckich projektów i koncepcji znalazł się również zwycięski projekt na ten obiekt, który zostanie zrealizowany w ciągu najbliższych dwóch lat. Koncepcję przygotowała pracownia FORT. Poza oczywistym sukcesem jego twórców, jest to także sukces zespołu do spraw zagospodarowania kampusu,  którego plany strategiczne na ten teren zostały pozytywnie zweryfikowane i dopełnione szczegółowo bardzo ciekawym i nowatorskim architektonicznie projektem. Przestrzenie  publiczne, które ten budynek wyznacza, jego relacja do ulicy Siedlickiej zainicjują proces przemiany tej części terenu.

Kolejnym krokiem będzie przebudowa laboratoriów WILIŚ znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Nanotechnologii B.

A to już wiesz?  System Zarządzania Forte ponownie otrzymał opinię o innowacyjności

Jednocześnie, powstają nowe opracowania dyplomowe, w których młodzi architekci tworzą urbanistyczne i architektoniczne projekty na wybrane fragmenty kampusu.

– Musimy przyzwyczaić się do tego, że na uczelni potrzebna jest nowoczesna, dobra architektura – mówi prof. Jan Buczkowski, prodziekan ds. twórczości Wydziału Architektury. – Ale też nie chcemy by burzono obiekty, które będąc świadectwem swoich czasów nadal są interesujące. Wręcz przeciwnie chcemy pokazać, że kolejne mogą narastać w harmonii i że każdy czas może dodawać swój wartościowy element do przestrzeni. Najpiękniejsze i najbardziej interesujące są te przestrzenie miejskie, w których widać narastanie elementów z różnych lat czy nawet epok.

Dziekan zwraca uwagę na to, że projekty studentów stanowią inspirację do zupełnie nowego spojrzenia na jakąś przestrzeń. – Tak jak propozycja utworzenia centrum doktoranckiego przy ul. Fiszera na miejscu obecnego parkingu– tłumaczy prof. Buczkowski. – Ten projekt można obejrzeć na wystawie przed aulą. Zobaczycie Państwo, jak ciekawe rozwiązanie urbanistyczne proponuje ten młody architekt. Myśli nie tylko o budynku ale i o przestrzeni wokół. Jak łączy to miejsce z resztą kampusu, choć w tej chwili znajduje się ono „poza”. Budynek jest mniej celem samym w sobie, a bardziej wynikiem analizy i kształtowania najbliższego otoczenia.

„W projekcie uporządkowano dojścia i wejścia na teren uczelni oraz najbliższe otoczenie budynków, ze szczególnym naciskiem na zmianę charakteru przestrzeni publicznej wokół niego” – można przeczytać w opisie dyplomu Kamila Szczęsnego. Widać w nim, jak znakomite efekty może dać realizacja projektów zgodna z koncepcją przyjętą przez władze naszej uczelni: kampus otwarty na miasto.

Oprócz dyplomów, które są pracami najbardziej zaawansowanymi, studenci tworzą projekty dla politechniki także w ramach przedmiotów projektowych i seminariów obieralnych.  Opracowują strategie urbanistyczne, kształtują wybrane fragmenty przestrzeni publicznych kampusu, podejmują studia nad możliwościami wprowadzania sztuki do wnętrz budynków. Co ciekawe, prowadzone są także prace nad „odkrywaniem” kondygnacji piwnic Gmachu Głównego i możliwościami przekształcenia tej mało znanej przestrzeni na funkcje użytkowe. Pierwsze robocze rezultaty tych projektów pokażemy już podczas piątkowego seminarium. 

A to już wiesz?  Politechnika, jakiej nie znamy

Doskonałym uzupełnieniem ekspozycji są: inwentaryzacja urbanistyczna, inwentaryzacja detali architektonicznych Gmachu Głównego oraz analiza funkcjonalna terenu PG.

Zapraszamy!

  • Wystawa projektów zagospodarowania kampusu PG
  • 9 grudnia 2011, godz. 12
  • hol przed aulą Gmachu Głównego PG
  • następnie dyskusja w sali 300, godz. 12.15
  • organizator: Wydział Architektury PG
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy