Szybkie randki rekrutacyjne – Olivia przyciąga młodych i zdolnych dzięki współpracy z gdańskimi uczelniami
O4 Coworking połączyło siły z Wyższą Szkołą Bankową, aby zorganizować pierwsze spotkanie w ramach Szybkich Randek Rekrutacyjnych. To nowy projekt, który pozwala firmom z Olivia Centre pozyskać ambitnych i otwartych na nowe możliwości adeptów, a samym studentom rozpocząć swoją przygodę zawodową w środowisku globalnych potentatów, a zarazem poznać swoje mocne strony i co więcej – otrzymać konstruktywną informację zwrotną na swój temat.
Sukces pierwszej edycji spowodował, że na rok 2022 Olivia zapowiada współpracę z Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi uczelniami z Pomorza, aby rozwijać ideę łączenia potrzeb młodych ludzi przygotowujących się do kariery zawodowej.
O potencjale inicjatywy świadczy grono międzynarodowych firm, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie już od pierwszej edycji oraz sukces rekrutacyjny, będący jego efektem. Wśród firm, które umówiły się na randki rekrutacyjne byli tacy liderzy w swoich branżach jak PKO BP, Santander Bank, Sii, Bayer, Lyreco, ThyssenKrupp, Telus International, ZrTrade czy Ricoh Europe, ale nie zabrakło wśród nich również mniejszych firm, które także aktywnie poszukują pracowników (Develocraft, InfoShare Academy, PredictX, Winning Moves, Sawa Logistics, Nord HR). Rekrutację prowadzi również sama Olivia, która uruchomiła nabór na kilka stanowisk.
Dla firm rekrutujących takie wydarzenia stanowią doskonałą okazję do nawiązania współpracy z ambitnymi osobami, które stoją na początku swojej ścieżki zawodowej. Na tego rodzaju spotkaniach nie szukają doświadczonego pracownika, a konkretny typ człowieka, którego cechuje silny charakter, otwarta głowa i chęć rozwijania się wśród najlepszych. Dla młodych ludzi to w największym stopniu doświadczenie, które pozwala im nie tylko zdobyć pracę lub staż, ale również doskonała okazja do zrozumienia, jak wygląda prawdziwa rozmowa rekrutacyjna, otrzymania informacji zwrotnej na temat swoich mocnych stron, jak i tych wymagających dalszego rozwoju. Tym bardziej, że takie randki to dosyć intensywne doświadczenie, gdyż w trakcie jednego dnia odbywają aż prawie 20 rozmów rekrutacyjnych, więc na każdym kolejnym spotkaniu mogą od razu wdrożyć uwagi, które pozyskali po poprzednich spotkaniach. Muszą jednak mieć świadomość, że te spotkania odbywają się zupełnie na poważnie. Już w trakcie pierwszej edycji randek 4 osoby dostały pracę, a 5 kolejnych zostało przyjętych na kolejne etapy prowadzonych rozmów rekrutacyjnych.
Szczerze polecam szybkie randki rekrutacyjne organizowane przez O4 Coworking. Można się dużo nauczyć o prezentacji siebie pracodawcom i poćwiczyć rozmowy kwalifikacyjne, które okazały się przemiłymi rozmowami o życiu w pracy i ośmieliły mnie do przyszłych rozmów. Jest także szansa znalezienia pracy, co może być niemałym profitem ze spotkań. Poświęciłam niecałe dwa dni, a spotkałam blisko 20 pracodawców potrzebujących pracowników. Bezcenne. – mówi Monika, studentka Wyższej Szkoły Bankowej
Na evencie panowała mega atmosfera, pełna ekscytacji, spontaniczność i przede wszystkim serdeczności przy wszystkich stolikach 16 stolikach rekrutacyjnych. Samo wydarzenie zostało zorganizowane w bardzo ciekawy i profesjonalny sposób. Zasady spotkania były jasne i klarowne oraz surowo przestrzegane, co było niewątpliwie olbrzymim plusem. Nie wspominając już o smacznym poczęstunku, po naszych wyczerpujących, ale i pełnych samorealizacji spotkaniach. Po szybkich randkach rekrutacyjnych dostałem osiem telefonów, aby przyjść na pogłębione rozmowy do siedziby każdej z firm. Co więcej dostałem pracę! – mówi Gustaw, uczestnik spotkania.
Sami pracodawcy oceniają tę formę pozyskiwania pracowników jako wyjątkowe doświadczenie i podkreślają, że wezmą udział również w kolejnych takich projektach. Speed dating rekrutacyjny, na początku wydał mi się szalonym pomysłem! Ale jakże udanym w realizacji. Takie przedsięwzięcie jest nie tylko wspaniałą okazją dla młodych ludzi, aby sprawdzić się w wirze rekrutacji, w otoczeniu nowoczesnego biznesu, ale też rekruterom dało szansę poznać wielu zdolnych młodych ludzi, którzy bez kompleksów stanęli przed nimi i pokazali, na co ich naprawdę stać. Chapeau Bas i dla nich i dla nieocenionego Coworkingu O4! Czekam na kolejną edycję! Deklaruje Olga Anusiewicz z Lyreco, a Kamil Parafiniuk z Develocraft tak podsumowuje całą ideę: Wielu zastanawia się, czy 6 minut rozmowy podczas „speed datingu rekrutacyjnego” jest wystarczające? W przypadku Kasi mogę odpowiedzieć: zdecydowanie tak! Otrzymała ona u nas stanowisko Order to Contract Specialist with Norwegian i zaczyna u nas pracę już 4 stycznia! Zdecydowaliśmy się wybrać właśnie ją ze względu na znajomość języka norweskiego, doświadczenie w obsłudze klienta, pozytywne nastawienie, widoczną motywację do pracy i chęci nauki nowych rzeczy. Od początku biła od niej pozytywna osobowość młodej osoby, która walczy o dalszy rozwój zawodowy. Determinacja, transparentność i zaangażowanie, to główne z wartości, które powinien spełniać IT Rekruter. Według nas Kasia wpisuje się w ten obraz i od stycznia 2022 rozpocznie swoją podróż zawodową po świecie HR i IT z Develocraft – komentuje Kamil Parafiniuk z Develocraft.
Gdańskie centrum biurowe powoli staje się w ogrodem talentów, jak również sercem trójmiejskich programów mentoringowych
Na jego obszarze na stałe realizowane są aż trzy takie projekty: The Grade, który kierowany jest do młodych chłopców w wieku od 13 do 19 lat i ma na celu pomoc w wejściu w dorosłość, a także umożliwić im odpowiednie pokierowanie swoją ścieżką życiową i karierą, chociażby poprzez właściwy wybór kierunku studiów. Program realizowany jest w grupach, jak i w formie spotkań indywidualnych, a każdy uczestnik ma przydzielonego własnego przewodnika – mentora. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, a wszystkie są prowadzone przez doświadczonych w danej dziedzinie prelegentów.
Mentorami są najczęściej menedżerowie ze skupionych w Olivia Centre firm, jak i zewnętrzni eksperci, którzy mają w swoim dorobku prowadzenie własnych przedsiębiorstw, zarządzanie projektami, ale także psychologowie biznesu, finansiści i doradcy inwestycyjni. The Grade to wyjątkowy projekt, otwierający przed uczestnikami nowe możliwości, na bardzo kluczowym etapie życia, gdy kształtują się ich postawy i wartości, którymi będą się w życiu kierowali. Na istotę programu The Grade składa się szereg czynników – mówi Maciej Kamiński, jeden z mentorów w The Grade. Po pierwsze – młodzi ludzie mają do dyspozycji wiedzę i doświadczenie fantastycznych mentorów, którzy dzielą się swoim życiowym doświadczeniem. Po drugie – bardzo atrakcyjna formuła samego programu, która zapewnia możliwość poznawania interesujących i inspirujących ludzi, oferuje możliwość angażowania się w ciekawe inicjatywy, jak i nawiązywanie przyjaźni z myślącymi podobnie rówieśnikami. No i przede wszystkim stanowi kapitalną alternatywę dla spędzania czasu przed komputerem czy telewizorem. – dodaje Maciej Kamiński.
Podobnie jest z analogicznym projektem o nazwie Avenue, kierowanym do uczennic szkół średnich. Mentorkami są w nich wyłącznie kobiety, które czują się spełnione zawodowo i z chęcią dzielą się swoją wiedzą i czasem z młodymi licealistkami. W programie zajęć są takie tematy jak proaktywność, motywująca dziewczęta do aktywnego i świadomego przejścia nauki w liceum, zarządzanie czasem, finansami, negocjacje czy budowanie świadomych relacji i przywództwo w grupie.
Centra biznesowe bardzo często onieśmielają młodych ludzi swoim rozmachem i szyldami największych globalnych firm, które w nich mają swoje siedziby, jednak fakt, że w samej Olivii rekrutowanych jest obecnie blisko 2000 osób sprawia, że młodzi, ambitni i wykształceni ludzie powinni spróbować swoich sił również w ich przestrzeni. Nawet jeżeli w trakcie pierwszej próby nie uda im się zdobyć stażu lub pracy w wymarzonych firmach, to zdobędą wiedzę, która przyda im się w trakcie kolejnych podejść. Programy, które są dla nich dostępne z pewnością pomogą im nabrać kompetencji i pewności siebie, a firmom mieszczącym się w dużych centrach biurowych szansę pozyskania otwartych na wyzwania pracowników.