Nauka Nauka i Edukacja

Wybitni matematycy w 5 dni rozwiążą problemy zgłoszone przez firmy

Wybitni matematycy w 5 dni rozwiążą problemy zgłoszone przez firmy
18 marca 2019 r. Wybitni matematycy w 5 dni rozwiążą problemy zgłoszone przez firmy 18 marca br. w Warszawie rozpoczyna się European Study Group with

18 marca 2019 r.

Wybitni matematycy w 5 dni rozwiążą problemy zgłoszone przez firmy

18 marca br. w Warszawie rozpoczyna się European Study Group with Industry (ESGI), czyli tygodniowy matematyczny hackaton, w którym udział biorą polscy i zagraniczni matematycy współpracujący z przedsiębiorcami. Cel? Wypracowanie rozwiązań konkretnych problemów zgłoszonych przez biznes.

ESGI to organizowane od 50 lat kilkudniowe hackatony i sesje warsztatowe, w których uczestniczą wybitni naukowcy z dziedziny matematyki, nauk ścisłych i inżynierii – z Wielkiej Brytanii (Oxford, Cambridge), różnych stron świata oraz kraju będącego gospodarzem spotkań.

ESGI drugi raz w Polsce
Tegoroczna 144 edycja ESGI została zorganizowana w Warszawie przez Instytut Matematyczny PAN przy współpracy z Ambasadą Brytyjską. Tego typu spotkania zostaną przeprowadzone w Polsce po raz drugi – poprzednia 77 edycja, której gospodarzem także był IM PAN i Ambasada Brytyjska, odbyła się przed 9 laty. Zaproszeni na ESGI144 naukowcy pracują nad problemami zgłoszonymi przez polskie przedsiębiorstwa, m.in. z sektora energetyki, przemysłu wydobywczego, e-reklamy czy produkcji oprogramowania, by na koniec warsztatów (22 marca) przedstawić wypracowane rozwiązania.

„Poprowadzenie ESGI w Warszawie to dla Instytutu Matematycznego PAN wielkie wyróżnienie, tym bardziej, że specjalnie z tej okazji przyjeżdżają do nas takie sławy świata nauki, jak profesorowie John Ockendon czy Artur Ekert – obaj będący członkami Royal Society. Nasze rodzime przedsiębiorstwa zgłaszając problemy do rozwiązania postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. Taki zresztą jest zamysł – chodzi o to, by odpowiedzi na pytania zadane przez przedsiębiorców były wyzwaniem dla najlepszych matematyków, a wypracowane rozwiązania stanowiły wartość użytkową. Zespoły robocze w ciągu kilku dni tworzą rozwiązania realne do wdrożenia w prawdziwym biznesie” – powiedział dr Kamil Kulesza, Chairman ESGI144 w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Podkreślił, że formuła spotkań roboczych, w trakcie których rozwiązywane są rzeczywiste problemy firm, to bardzo atrakcyjna metoda budowania współpracy świata nauki ze światem biznesu. ESGI to miejsce, w którym czysta nauka tworzy wartości utylitarne.

A to już wiesz?  Nowoczesny kriomikroskop elektronowy już w Krakowie!

Nad czym pracują naukowcy
Podczas ESGI144 zespoły robocze będą pracować nad następującymi projektami:
• z sektora wydobywczego: opracowanie algorytmów, które pozwolą odpowiednio dobierać parametry eksploatacji pokładów w kopalniach, tak by w kontrolowany sposób prowokować zbliżające się i nieuniknione zjawiska sejsmiczne;
• z sektora energetycznego: opracowanie metod optymalizacji w zakresie dostarczania energii cieplnej do budynków mieszkalnych oraz wdrożenia narzędzi opartych na grywalizacji do systemu zarządzania energią i jej stratami w budynkach mieszkalnych;
• w sektorze e-reklamy: wykorzystanie metod sztucznej inteligencji do lepszego personalizowania reklam adresowanych do poszczególnych segmentów rynku;
• w branży IT: opracowanie algorytmów określających zwrot z inwestycji w gratyfikowanie pracowników na poszczególnych etapach realizowania przez nich powierzonych zadań;
• w sektorze badań zjawisk i trendów: opracowanie skutecznych metod prognozowania z wykorzystaniem mechanizmów i logiki wirtualnych rynków predykcyjnych.

Gośćmi honorowymi ESGI144 są m.in. znakomici naukowcy i popularyzatorzy nauki z Oxfordu: profesorowie Artur Ekert, John Okendon i Hilary Ockendon. Artur Ekert to światowej sławy fizyk i matematyk realizujący badania w zakresie mechaniki kwantowej oraz kwantowego przetwarzania informacji, wybitny specjalista w dziedzinie komputerów kwantowych. Jest profesorem fizyki kwantowej na wydziale Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, profesorem Narodowego Uniwersytetu Singapuru oraz dyrektorem Centrum Technologii Kwantowych działającego przy tym uniwersytecie. John Ockendon jest profesorem Oxfordu, znanym popularyzatorem nauki w dziedzinie matematyki stosowanej i jednym z najważniejszych prekursorów na polu wykorzystania nauk matematycznych w świecie przemysłu i biznesu. Obaj profesorowie są członkami najstarszego na świecie towarzystwa naukowego – The Royal Society, Towarzystwa Królewskiego w Londynie, założonego w 1660 r.

Wizje przyszłości – czyli debata o AI, kryptografii, komputerach kwantowych i cyberbezpieczeństwie
Podczas debaty przeprowadzonej w hotelu Westin w dniu otwarcia ESGI144, naukowcy wspólne z przedsiębiorcami rozmawiali o przyszłości – zastosowaniu sztucznej inteligencji, trendach w cyberbezpieczeństwie, kryptografii i komputerach kwantowych. Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że rozwój komputerów kwantowych wymusi wypracowanie nowych modeli kryptograficznych, ponieważ dotychczasowe sposoby szyfrowania informacji przestaną być skuteczne. Omawiano też zasadnicze kwestie związane z upowszechnianiem i rozwojem sztucznej inteligencji (AI), jak np. czy przyczyni się ona do samoistnego generowania wiedzy, czy i kiedy będzie ona zdolna do rozpoznawania, rozumienia i odczuwania emocji, czy prawodawstwo będzie nadążać za jej rozwojem lub jak rozstrzygnąć kwestie odpowiedzialności za zdarzenia wywołane przez AI. Choć odpowiedzi na te pytania są trudne i odnoszą się do kreowania wizji przyszłości, z rozmowy niewątpliwie wynikał zasadniczy wniosek – że matematyka jako królowa nauk ścisłych ma przemożny wpływ na większość aspektów naszego życia, nawet jeśli na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy.

A to już wiesz?  Wielojęzyczność kluczem do sukcesu. Jak wychować dziecięcego poliglotę?

Patronami honorowymi ESGI144 są Ambasada Brytyjska i Urząd Regulacji Energetyki.
Sponsorem głównym ESGI144 jest KGHM Polska Miedź, a sponsorami wspierającymi: Bank Millenium i Celon Pharma.
Partnerzy ESGI144 to: Ministerstwo Cyfryzacji, Fortum, Mabion S.A. oraz Simons Foundation.
Ponadto ESGI144 jest wspierane przez: EuRoPol GAZ, Hotel Westin w Warszawie, KIR, Job Finder oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Patronat medialny nad ESGI144 objęły: dziennik Rzeczpospolita, Forbes, InnPoland, Polska Agencja Prasowa – Nauka w Polsce, Radio dla Ciebie oraz portale wnp.pl i wysokienapiecie.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy